Випадання волосся від стресу: що робити і як лікувати

Выпадение волос от стресса

«Нервове виснаження, втома та ще й на додачу дуже сильно стало випадати волосся…» – приблизно так багато хто в Україні зараз може сказати про себе. Справді, від затяжного стресу в деяких дівчат волосся випадає цілими пасмами, тобто термін його життя став набагато коротшим порівняно з початково закладеним природою.

Як бути в такій ситуації – чекати, коли все зміниться на краще, стрес припиниться і волосся перестане «сипатися»?

Ні, не варто сподіватися, що випадіння волосся саме припиниться. Так можна залишитися без шевелюри, яку ростили, яку плекали роками. Треба щось робити просто зараз: шукати способи захисту від стресу та випадіння волосся.

Як стрес впливає на ріст волосся і чому випадає волосся під час стресу?

Чи може випадати волосся «від нервів»?

Відповідь на це питання однозначна: так, може. Тут діють кілька складних механізмів.

По-перше, постійне напруження, часте хвилювання та підвищена тривожність змінюють реакції центральної та периферичної нервової системи, які неможливо контролювати силою волі. Наприклад, звужуються капіляри, зокрема й у шкірі голови, тому погіршується живлення волосяних цибулин. Це призводить до того, що волосся різко переходить із фази росту (анаген) або стабільності (телоген) в останню свою життєву стадію (катаген). Тому при кожному митті голови та розчісуванні випадає багато волосся. Але оскільки воно знаходиться в різних фазах росту та спокою в різний час, телогенове випадіння не спричиняє повного облисіння на якійсь ділянці голови. Натомість волосся випадає практично рівномірно по всій голові.

По-друге, негативний вплив стресу на волосся пов’язаний з тим, що організм у прискореному темпі витрачає вітаміни. Так, практично весь вітамін В2, що надходить, йде на синтез гормонів стресу (передусім, кортизолу). І для обміну речовин його вже не вистачає. Аналогічно з вітаміном В1: потреба у ньому під час стресу збільшується у 10 разів*! Дуже багато вітамінів і мікроелементів просто «згоряють», коли ми відчуваємо тривогу і страх. Особливо це стосується антиоксидантів, адже дія стресових факторів на організм людини різко посилює кількість активних форм кисню. Якщо для їх нейтралізації замало вітамінів С, Е, селену, цинку та інших антиоксидантів, ці вільні радикали пошкоджуватимуть клітини і тканини, зокрема волосяні фолікули.

І по-третє, при стресі посилюється синтез адреналіну, а він активує обмін речовин, що підвищує потребу у вітамінах. Якщо їх надходження не збільшується, виникає дефіцит, який ще більше посилює прояви стресу і випадіння волосся теж.

Де випадає волосся від стресу?

Випадіння волосся від стресу зачіпає лише волосисту частину голови. Від стресу дуже сильно «лізе» волосся по всій голові, тобто відбувається його дифузне випадіння і шевелюра рідшає. Але найбільш помітним є випадіння волосся на тім’ї, в зоні проділу, причому і у чоловіків, і у жінок.

В інших місцях, де ріст волосся для жінок небажаний (гомілки, пахви, зона бікіні тощо), жодних змін не спостерігається. Те саме стосується і чоловіків. Справа в тому, що ріст волосся на тілі регулюється в основному на гормональному рівні і набагато менше залежить від балансу вітамінів та мікроелементів.

Що робити при випадінні волосся від стресу? Як допомогти організму?

Випадіння волосся на тлі стресу можна сповільнити за допомогою простих заходів.

  • Правильне харчування, додавання до раціону додаткової порції вітамінів і мінералів у вигляді дієтичних добавок – це може відіграти важливу роль у підтримці здоров’я волосся.
  • Регулярна фізична активність, достатній сон і здоровий спосіб життя.
  • Усвідомлення того факту, що стрес впливає на організм, та протидія йому за допомогою практик релаксації (йога, медитація, глибоке дихання), прогулянок на свіжому повітрі, творчості, спілкування з психологом тощо.
  • Особливо ретельний та дбайливий догляд за волоссям з використанням м’яких шампунів та кондиціонерів, що підходять для вашого типу волосся. Не можна мити голову надто гарячою водою та енергійно терти рушником. Бажано не користуватися праскою та феном, важливо знизити частоту фарбування або перейти на натуральні барвники, не плести тугі коси та не робити інші зачіски, що підвищують ламкість та випадіння волосся.

Коли перестане випадати волосся після стресу?

Ми не відчуваємо, коли починається стрес і коли його руйнівна дія минає. Деякі роками живуть у такому стані, не здогадуючись про це. Латентний стрес проявляється не лише посиленим випадінням волосся, а й іншими порушеннями здоров’я. Це можуть бути головні болі та болі в животі, передменструальний синдром, свербіж шкіри, підвищений потяг до солодкого і навіть алергія (гормони стресу стимулюють вироблення імуноглобуліну Е, що запускає алергічні реакції).

Випадіння волосся може різко посилитися через кілька місяців після пережитої стресової події, і причинно-наслідковий зв’язок буде зовсім не очевидним. А якщо фактор стресу зберігається тривалий час, то порідіння шевелюри лише прогресуватиме. Якщо ж цей фактор вдалося перемогти, то можна розраховувати, що волосся після стресу відновиться. Однак скільки часу на це знадобиться, прогнозувати важко. Багато що залежить від віку та загального стану здоров’я. За кілька місяців, швидше за все, поліпшення ще не буде помітним. Тому не варто чекати і сидіти склавши руки, краще діяти – терміново рятувати волосся від випадіння.

Як зменшити ймовірність випадіння волосся

Найпростіше, що ви можете зробити без сторонньої допомоги, – це розпочати прийом вітамінно-мінерального комплексу, дія якого спрямована на покращення росту та стану волосся. У популярній в Україні лінійці Перфектил («Вітабіотикс», Велика Британія) є чотири такі засоби на вибір:

  • Перфектил Оріджинал/Perfectil Original. Його склад ретельно розроблений для покращення здоров’я та зовнішнього вигляду шкіри, волосся та нігтів. У кожній таблетці цього базового вітамінно-мінерального комплексу містяться 22 корисні компоненти. Це, наприклад, вітаміни групи B, які живлять волосяні фолікули, залізо, що доставляє їм кисень, цинк, що запобігає випадінню, і біотин, що забезпечує синтез кератину – білка, який є структурною одиницею волосся.
  • Перфектил Плюс Розкішне Волосся/Perfectil Plus Hair. Буде корисним, якщо волосся сильно випадає, погано росте, січеться, ламається, виглядає тьмяним. Формула цього комплексу містить усі основні вітаміни та мікроелементи, а також амінокислоти, морський колаген та рослинні екстракти. Так, до нього включено екстракт хвоща, що містить кремній, який збільшує синтез кератину, з якого формується структура волосся. Екстракт хвоща посилює кровообіг у шкірі голови, покращуючи ріст волосся та надаючи йому здорового блиску.
  • Перфектил Платинум Питний Колаген для волосся. Цей комплекс містить високоякісний і високодозний (7000 мг) морський колаген – джерело цінних білків (пептидів, амінокислот), а також кератин, вітаміни, мінерали, рослинні екстракти. Це преміум-формула, яка буде доречна у віці 35+, коли кількість колагену та кератину, що виробляються організмом, різко скорочується і тому сильно рідшає волосся, і хочеться якнайшвидше покращити його стан.
  • Перфектил Жувальні Пастилки для пошкодженого волосся/Perfectil Hair Crush Gummies. Жувальна форма випуску дуже сподобається молодим дівчатам та жінкам, які не люблять або постійно забувають приймати таблетки чи капсули. У складі цього комплексу 21 компонент, зокрема цинк, біотин і селен, які безпосередньо підтримують здоров’я волосся і зміцнюють його, а також екстракт виноградного насіння (кісточок), що запобігає руйнуванню колагенових волокон у структурі волосся.

Комплекси лінійки Перфектил рекомендується приймати протягом двох-трьох місяців. Якщо після закінчення цього терміну посилене випадіння волосся не припиниться, найкраще звернутися до лікаря-трихолога або дерматолога. Він огляне шкіру голови, оцінить стан волосся, розпитає вас про хронічні хвороби, порадить, які шампуні, маски та лосьйони для волосся використовувати, і порекомендує, у яких ще фахівців потрібно додатково обстежитися. Будьте готові проконсультуватися у гастроентеролога, ендокринолога, психолога тощо.

* Ярошевский А.А. Скелетно-мышечная боль: пути повышения эффективности терапии // Міжнародний неврологічний журнал, 2014, №1 3(65).